WWF partnerség

WWF partnerség

Közösen dolgozunk a fenntarthatóbb megoldásokért

2024-ben elindítottuk hosszú távú együttműködésünket a WWF-fel, mely 30 Lidl országot érint, köztük Magyarországot. Az öt évre szóló partnerség keretén belül korunk globális környezeti kihívásaira kívánunk összpontosítani, azaz a biodiverzitás, a klíma és a természeti erőforrások, mint például a vízkészletek védelmére. Közösen dolgozunk azért, hogy alapanyagainkat fenntartható forrásból szerezzük be, sikeresek legyünk az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemben és fenntartható üzleti gyakorlatot folytassunk az egész ellátási láncunkra kiterjedően. 

A WWF támogatásával szeretnénk vásárlóinknak segíteni abban, hogy fenntarthatóbb módon vásárolhassanak a jövőben. Ezért az együttműködésünk mottója: Közösen dolgozunk a fenntarthatóbb megoldásokért.

 

wwf partnerség

Klímacélokat tűztünk ki, melyek a Science Based Targets Initiative módszertanához igazodnak

Klímacélokat tűztünk ki, melyek a Science Based Targets Initiative módszertanához igazodnak
A klímaváltozás egy globális kihívás, és tisztában vagyunk a felelősségünkkel. Ezért a WWF-fel való partnerségünk során elsősorban a klímavédelemre összpontosítunk. Elkötelezettek vagyunk a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében, összhangban a tudományosan megalapozott klímacélokkal.

Kidolgozunk egy klíma- és természetvédelmi finanszírozási tervet
Partnerségünk keretében azon dolgozunk a WWF-fel közösen, hogy kifejlesszünk egy klíma- és természetvédelmi finanszírozási koncepciót, mely a fennmaradó gázkibocsátásunkon alapul. A finanszírozási megközelítés célja, hogy maximalizálja az együttes előnyöket, mint például a biodiverzitás vagy vízkészletek védelme, tiszteletben tartva szociális védelmi intézkedéseket. A finanszírozási terv a megfelelő természetvédelmi projektekhez kapcsolódik.

További részletek a klímavédelem melletti elköteleződésünkről
Klímavédelem a Lidl-nél – Lidl Magyarország

Biodiverzitás

Biodiverzitás

Azon dolgozunk, hogy meghatározzuk a biodiverzitással kapcsolatos kockázatokat és ezután megvalósítsunk egy megbízható biodiverzitás-stratégiát

A WWF-fel közösen megvizsgáljuk a már meglévő, környezettel kapcsolatos kockázati elemzéseinket és környezetvédelmi céljainkat annak érdekében, hogy felállíthassunk egy átfogóbb biodiverzitás-védelmi stratégiát. Ez segít majd nekünk abban, hogy az értékesítési láncuk mentén beazonosítsuk a biodiverzitással kapcsolatos kockázatokat, úgy mint az erdőirtást és a fajok kipusztulását. Pontosan rávilágítunk a különösen magas kockázatú értékláncokra és területekre, és arra fókuszálunk majd, hogy ezeken a területeken hogyan tudnánk a környezethez való alkalmazkodást még jobban elősegíteni. Ezekre a területekre külön végrehajtási tervet dolgozunk ki.

További részletek a biodiverzitás melletti elköteleződésünkről
Biodiverzitás tiszteletben tartása – Lidl Magyarország

Víz

A víz 

Azon dolgozunk, hogy meghatározzuk a vízkészlettel kapcsolatos kockázatokat és ezután egy felelős vízstratégiát valósítsunk meg

A WWF Vízkockázati Kalkulátorát felhasználva felülvizsgáljuk a vízhasználati kockázatokkal kapcsolatos elemzéseinket és céljainkat annak érdekében, hogy létrehozzunk egy átfogóbb és felelőségteljesebb vízgazdálkodási stratégiát. A WWF-fel való együttműködésünk során az egész értékláncunk mentén meghatározzuk a vízgazdálkodással kapcsolatos kockázatokat. Ez különösen fontos olyan magas kockázatú termékek esetében, mint pl. a kávé, a gyümölcsök és zöldégek, melyek esetében szeretnénk megelőzni olyan problémákat, mint a vízszennyezés vagy a vízhiány.

Átláthatóság a klímavédelem, a biodiverzitás és a vízgazdálkodás területén

Elkötelezettek vagyunk az átláthatóság mellett. Partnerségünk keretében nyilvánosságra hozzuk az értékláncunkban azonosított kockázatokat és a környezetre gyakorolt káros hatások csökkentése érdekében hozott intézkedéseinket, melyek összhangban vannak az EU erdőirtás elleni rendeletével.
 

Nyersanyagok

Nyersanyagok 

Termékkínálatunk a nyersanyagokra épül. Ezért úgy gondoljuk, a nyersanyagok társadalom- és környezetbarát beszerzése a mi felelősségünk. A Lidl CSR-stratégiánk határozza meg a nyersanyagbeszerzésünket és kiemeli az erdőirtásmentes termékek beszerzése iránti hosszú távú elkötelezettségünket. Felelősséget vállalunk és a fenntarthatóságot tevékenységünk középpontjába állítjuk. Támogatjuk és helyeseljük az EU erdőirtásmentes ellátási láncokra vonatkozó uniós rendelet céljait.

A WWF-fel létrejött együttműködésünk keretében biztosítani kívánjuk a kritikus nyersanyagok felelős nemzetközi beszerzését, valamint nyomon követhető erdőirtás- és konverziómentes ellátási láncok létrehozását és kiterjesztését. 
A következő célok a saját márkás termékeinkre vonatkoznak (állandó és időszakos kínálat) Magyarországon és a többi Lidl-országban. Figyelembe véve az olyan szabályozásokat, mint az EUDR, a következő célokat tűztük ki.

Erdőirtás- és konverziómentes nyersanyagbeszerzés
Elkötelezettek vagyunk a magas kockázatú nyersanyagok, mint pl. a szója, pálmaolaj, kakaó, kávé, marhahús, fa, cellulóz és papír erdőirtás- és átalakításmentes ellátási láncokból történő beszerzése mellett. Annak érdekében, hogy ezt biztosítani tudjuk, folyamatosan finomítunk nyersanyag-stratégiánkon, hogy saját márkás termékeink esetében megakadályozzuk az erdőirtást és a földterületek átalakítását. Ez a megközelítés összhangban áll az elszámoltathatósági keretkezdeményezéssel (AFI), az EU erdőirtás-ellenes intézkedésével és az EUDR jogszabályain alapul.

Az erdőirtás és az átalakítás nélküli határnapok betartása*
Biztosítjuk, hogy mind mi, mind beszállítóink betartjuk az AFI és az erdőirtásról szóló uniós rendelet által az erdőirtásra és az átalakításmentességre vonatkozóan meghatározott határnapokat. Ez vonatkozik a nagy kockázatú nyersanyagokra, a szójára, a pálmaolajra, a kakaóra, a kávéra, a marhahúsra, a fára, a cellulózra és a papírra. 
* Minden szabvány meghatároz egy határnapot, amely azt a pontot jelöli, amely után a nyersanyagok termesztése céljából történő erdőirtás egy adott helyen tilos. Ezek a dátumok szabványonként eltérőek.

Nyomonkövethetőség és a beszállítók bevonása
Minden jelenlegi és új beszállítótól megköveteljük, hogy a 2026-os pénzügyi év végére tevékenységük mentes legyen az erdőirtástól, a földterületek átalakításától és a kizsákmányolástól. Ez a kötelezettségvállalás túlmutat a jogi követelményeken. 
 

Felelős szójaellátási láncok
A partnerség részeként elköteleztük magunkat a teljes mértékben nyomon követhető szójaellátási láncok létrehozása mellett, amelyek mentesek az erdőirtástól, az átalakítástól és a kizsákmányolástól. Ennek érdekében alaposan megvizsgáljuk a közvetlenül az ellátási láncunkban felhasznált szója eredetét (alternatív fehérjék és szójatermékek), valamint a kiválasztott állati termékek, például a csirke, tojás és sertéshús takarmányában felhasznált szója eredetét. Az elemzés segít majd azonosítani a cselekvésre szoruló területeket. 

Emellett együtt dolgozunk az Erdészeti és Mezőgazdasági Együttműködéssel (CFA), hogy értékeljük és kezeljük az erdőirtás, a földterületek átalakítása és a kizsákmányolás okozta problémákat saját szójaellátási láncainkon belül.   Célunk, hogy hosszú távon szójaellátási láncaink teljes mértékben nyomon követhetőek legyenek, és mentesek legyenek az erdőirtástól, a földterületek átalakításától és a kizsákmányolástól.

Felelős pálma(mag)olaj
A 2025-ös pénzügyi évtől kezdve elköteleztük magunkat amellett, hogy  eke olyan nyomon követhető pálma- és pálmamagolajat vásárolunk, amely mentes az erdőirtástól, a földterületek átalakításától és a kizsákmányolástól. Ennek biztosítása érdekében az élelmiszeripari és nem élelmiszeripari termékekben felhasznált pálma- és pálmamagolajunk 100%-ának meg kell felelnie az RSPO szegregált vagy az EU ökológiai szabványainak. Ezen túlmenően a származékoknak 100%-ban meg kell felelniük legalább az RSPO tömegmérleg-szabványnak.  
 

Felelős cellulóz és papír
Célunk, hogy 2025 augusztusának végére nemzetközi szinten kizárólag nyomon követhető, erdőirtás-, átalakítás- és kizsákmányolásmentes papír- és cellulóztermékeket vásároljunk.
Ennek érdekében elemezni fogjuk a papír- és cellulóztermékek minőségét és eredetét. Az elemzés segíteni fog nekünk egy átfogó hosszú távú stratégia kidolgozásában, amely biztosítja, hogy minden papír- és cellulóztermék teljes mértékben nyomon követhető és felelősségteljes forrásból származzon.
Ez magában foglalja a saját márkás termékeinkben, azok címkéiben és csomagolásában lévő cellulózt és papírt Magyarországon és az összes többi Lidl-országban. Az FSC, az FSC mix és kivételes esetekben a PEFC-szabványok és az újrahasznosított papír is elfogadott. 

A kakaó felelős beszerzése
Célunk, hogy teljesen nyomon követhető és fenntartható kakaótermékeket értékesítsünk. Erőfeszítéseink egyik kulcsfontosságú eleme a kakaó eredetének elemzése. Ez az elemzés a kiindulópontja egy átfogó, fenntartható kakaóbeszerzési stratégiának, amelyet a WWF-fel közösen dolgozunk ki. Ez a stratégia a következőket tartalmazza: a kakaóbab és a kakaóvaj teljes nyomon követhetősége; részvétel a kulcsfontosságú vagy nagy kockázatú termesztési területeken megvalósuló természetvédelmi projektekben; és a fenntartható termelés mellett elkötelezett kakaókezdeményezésekben való együttműködés az érintett felekkel.

Tanúsított kávé: kávékészítmények és pörkölt kávé
Elkötelezettek vagyunk a 100%-ban fenntarthatóan tanúsított kávétermékek, többek között a kávékapszulák, az instant kávé és a cappuccino előállítása mellett. Célunk, hogy a 2028-as pénzügyi évtől kezdődően minden értékesített kávékészítményen elismert fenntarthatósági címke legyen. Az elfogadott minimális minősítések a következők: Organic (EU), Rainforest Alliance és Fairtrade.
Ezen kívül elkötelezettek vagyunk amellett, hogy 100%-ra emeljük a minősített pörkölt kávé arányát.

Tanúsított teaellátási láncok
A WWF-fel való partnerségünk részeként egy másik célunk az, hogy teljes mértékben tanúsított teatermékeket biztosítsunk. ez az összes saját márkás fekete teára, zöld teára és rooibos teára vonatkozik Magyarországon és az összes többi Lidl-országban. A bio (EU), Rainforest Alliance és Fairtrade minősítéseket elfogadjuk.

További információ a Lidl nyersanyag-stratégiájáról 
Erőforrások megőrzése a Lidl-nél – Lidl Magyarország

Tudatos táplálkozás

A „Planetary Health Diet“ tudományos alapelvei alapján, amely a növényi alapú étrendet ajánlja, az elmúlt években egyre több vegán és vegetáriánus termékkel bővítettük termékkínálatunkat. 

Ezzel a partnerséggel elmélyítjük a fenntarthatóbb és egészségesebb táplálkozás iránti elkötelezettségünket azáltal, hogy olyan stratégiát alkalmazunk, amely a növényi alapú termékeket helyezi előtérbe, és célja az állati termékek fogyasztásának csökkentése.

Ennek érdekében nyomon követjük és átláthatóan közzétesszük az állati és növényi eredetű fehérjeforrások arányát.  Ezen adatok alapján fokozatosan egyre több fenntartható és egészséges növényi alapú fehérjeterméket építünk be kínálatunkba. Ez kiterjed Magyarország és a Lidl összes országának teljes termékkínálatára világszerte: saját márkás termékekre és harmadik féltől származó márkás termékekre, az állandó és időszakos termékválasztékra. 
 

halak és tenger gyümölcsei

HALAK ÉS TENGER GYÜMÖLCSEI

A felelősségteljes hal és tenger gyümölcsei terén ambiciózus célt tűzünk ki a fenntarthatóság érdekében. A nagyobb átláthatóságra és nyomon követhetőségre összpontosítunk, valamint az olyan jól ismert címkék használatára, mint az MSC, ASC, Bio, BAP4 Star és GlobalG.A.P.
Céljaink ezen a területen a teljes hal- és tengergyümölcsei-választékra vonatkoznak Magyarországon és az összes többi Lidl-országban: saját márkás és harmadik fél márkás termékekre, állandó és időszakos választékra.  
 

Átlátható és nyomon követhető halak és tenger gyümölcsei 
Elkötelezettek vagyunk a teljes hal- és tengergyümölcsei-kínálatunk nyomon követhetősége és átláthatósága mellett. A 2024-es pénzügyi év végére biztosítani kívánjuk, hogy minden termékünk megfelelő címkével legyen ellátva, amelyen feltüntetésre kerül a termelő ország, a faj, a halászati vagy akvakultúrás módszer. Azon is dolgozunk, hogy a halak és tenger gyümölcsei ellátási lánc teljes nyomon követhetőségét biztosítsuk. Az akvakultúra esetében ez magában foglalja a tenyésztett fajok és a felhasznált takarmány nyomon követhetőségét. 
A kifogott vadon élő halak esetében a nyomon követhetőséget a halászhajó és a konkrét fogási módszer vizsgálatával igyekszünk biztosítani.

Felelősségteljes hal- és tengergyümölcsei-kínálat
Célunk, hogy a teljes hal- és tengergyümölcsei-kínálatunk 100%-a olyan forrásból származzon, amely a WWF kritériumai szerint ajánlható vagy elfogadható besorolású.
A WWF a következő forrásokat minősíti ajánlhatónak vagy elfogadhatónak: 
•    1-3 WWF-pontszám
•    Tanúsítványok MSC, ASC, Bio, BAP4 Star, GlobalG.A.P.
•    A WWF által támogatott halászatfejlesztési projektek (FIP) és akvakultúra-fejlesztési projektek (AIP)

Elkötelezettek vagyunk továbbá a WWF által ajánlott forrásokból származó halak és tenger gyümölcsei arányának növelése mellett. Ezek a források a WWF által 1-2 pontszámmal értékelt források.
Ezen elkötelezettségünket úgy fogjuk mérni, hogy nyomon követjük, hogy a teljes hal- és tengergyümölcsei-mennyiségünk hány százaléka származik ezekből az ajánlott forrásokból.
 

Tanúsított hal- és tenger gyümölcsei ellátási láncok
Célunk, hogy növeljük a WWF által ajánlott minősítéseknek megfelelő hal- és tengergyümölcsei-kínálatunk arányát. Az ajánlhatónak elismert minősítések közé tartozik az MSC, ASC, Bio, BAP 4-Star és GlobalG.A.P.

A hal- és tengergyümölcsei-választék teljes mennyiségének százalékos arányát mérjük.

Körforgásos gazdaság és az élelmiszer-hulladék csökkentése

KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG ÉS AZ ÉLELMISZER-HULLADÉK CSÖKKENTÉSE
Az erőforrások hosszú távú megőrzése érdekében partnerségünk révén az anyagok újrahasznosíthatóságának fokozására és az élelmiszer-hulladék minimalizálására összpontosítunk.

Élelmiszer-pazarlás a működésünkben
Célunk, hogy tovább csökkentsük az élelmiszer-pazarlást üzleteinkben és elosztóközpontjainkban. Ennek érdekében globálisan alkalmazható stratégiát dolgozunk ki egyértelmű célokkal. A hulladék minimalizálására és az el nem adott élelmiszerek felhasználásának optimalizálására összpontosítunk, beleértve azok adományozását is, ahol ez lehetséges. Emellett elköteleztük magunkat amellett, hogy rendszeresen jelentéseket készítünk az élelmiszer-pazarlásról mind nemzeti, mind nemzetközi szinten. Ez a kötelezettségvállalás vonatkozik a Magyarországon található boltjainkra, illetve valamennyi Lidl-országban lévő üzleteinkre. 

Élelmiszer-pazarlás az értékláncban
Az élelmiszer-termelés során gyakran keletkeznek olyan melléktermékek, amelyek élelmiszer-pazarláshoz vezetnek. Ezen melléktermékek közül sok tovább feldolgozható, így jelentősen csökkenthető a teljes hulladék mennyisége. Elkötelezettek vagyunk a gyártási folyamataink során felmerülő élelmiszer-pazarlás kezelése iránt, különösen a saját márkás termékeink esetében. Elsősorban azon termelési folyamatok azonosítására és fejlesztésére összpontosítunk, amelyek során a legtöbb melléktermékekből származó élelmiszer-hulladék keletkezik.

A csomagolás és a nem élelmiszeripari termékek újrahasznosíthatósága
Célunk a körforgásos gyakorlatok fejlesztése a csomagolás és a nem élelmiszeripari termékek terén. 2025-ig a WWF-fel közösen kidolgozunk és megvalósítunk egy körforgásos stratégiát. Ez majd a saját márkás termékek és a saját márkás nem élelmiszeripari termékek csomagolására vonatkozik.


 

Politika és érdekérvényesítés

POLITIKA ÉS ÉRDEKÉRVÉNYESÍTÉS
Célzott PR-, kommunikációs és edukációt elősegítő eszközökkel igyekszünk tájékoztatni, felhívni az iparág és a társadalom figyelmét a kiemelt témákra, és kiállni a fenntarthatóbb beszerzési gyakorlatok mellett.

Ezen erőfeszítések részeként egy érdekérvényesítési tervet dolgozunk ki. Ez a terv különféle intézkedéseket tartalmaz, melyek segítenek a kulcsfontosságú érintettekkel való konstruktív párbeszéd kialakításában, és mindezt a Lidl Stiftunggal és a WWF-fel együttműködve valósítjuk meg. Intézkedéseink kifejezetten az éghajlat, a víz és a biológiai sokféleség védelmére irányulnak. E célok eléréséhez elengedhetetlen, hogy növeljük részvételünket a nemzeti kezdeményezésekben, és szakértelmünket felhasználva másokat is arra ösztönözzünk, hogy csatlakozzanak hozzánk ezen célok elérésében.