A víz – erőforrás
A víz elengedhetetlen az emberiség túléléséhez, ezért a 21. század egyik központi jelentőségű kihívása, hogy elegendő tiszta vizet biztosítson a világ gyarapodó népessége számára. A tiszta vízhez való hozzáférést 2010-ben emberi jogként határozta meg az ENSZ: vízbevitel vagy higiénés célból minden embernek joga van a tiszta vízhez. Az édesvíz elengedhetetlen az ipari és mezőgazdasági termékek előállításához is.
A világszerte felhasznált vízkészletek hetven százaléka a mezőgazdaság által kerül felhasználásra, többségét öntözésre és élelmiszer-előállításra használják. Húsz százalékát az ipar, tíz százalékát pedig a háztartások használják. A nagymértékű vízfogyasztása által az ipar és a mezőgazdaság gyártási-termelői folyamatai a vízszennyezéshez is hozzájárulnak.
A Lidl elkötelezettsége a fenntartható víz mellett
A Lidl aktívan dolgozik azon, hogy változásokat indítson el a vízgazdálkodás területén. Az egyik ilyen intézkedése, hogy bővítse a tanúsított termékek arányát a kínálatában, amelyek összefüggésben vannak a víz tematikával. Ezért támogatjuk a felismerhető termékjelölő kezdeményezéseket és egyidejűleg biztosítjuk a fenntartható gyártási gyakorlatok minimum előírásait. Például a Lidl tagja az Alliance for Water Stewardship-nek (AWS), amelynek célja a társadalmilag tisztességes, ökológiailag fenntartható és gazdaságilag előnyös vízhelhasználás. Pontosabban az AWS az első globális, nemzetközi szabvány, amely független, ellenőrizhető keretek között méri társadalmi, környezeti és gazdasági szempontok alapján a vízhasználatot. Ezenfelül szeretnénk szorosabban együttműködni olyan tanúsításokkal, amelyek kifejezetten a vízre fókuszálnak, ilyen például a Global GAP Spring.
A Lidl 2014-ben a Greenpeace Detox, méregtelenítő elkötelezettségéhez csatlakozva vállalta, hogy a Greenpeace által potenciálisan káros anyagnak minősített 11 vegyi anyag használatát és kibocsátását 2020-ig nagymértékben kivonja a saját márkás textil és cipő termékeinek gyártásából. A Detox kötelezettségvállalás szerint a gyáraink szennyvizeit és szennyvíziszapjait évente legalább egyszer tesztelik a szennyező anyagokra annak biztosítása érdekében, hogy a kémiai specifikációk megvalósulnak.
A Lidl egyéb tervei a vízgazdálkodás területén
A már megtett intézkedések mellett egy olyan vízpolitikát bemutató dokumentumot is kiadtunk, ami a növekvő vízfogyasztás és vízszennyezés globális kihívásaira vonatkozó cselekvési keretünket mutatja be. A vízpolitikával nemcsak átlátható tájékoztatást szeretnénk adni a területen megtett intézkedéseinkről, hanem további célokat és intézkedéseket is levezethetünk, melyekkel a Lidlnél sikeresen hozzájárulunk a globális vízprobléma megoldásához. Tudjon meg többet vízpolitikánkról.
Új célt tűzött ki a Lidl az édesvíz felelős felhasználása érdekében
Új mérce az édesvíz felelős felhasználásában
Vízstratégiája mellett mind a 31 ország, ahol üzletekkel képviselteti magát az áruházlánc, általa új mércét is fel kíván állítani a fenntartható vízgazdálkodás terén az iparágban. A vízigényes élelmiszerek beszerzőiként kiemelt felelőssége van a diszkontláncnak, melyben úttörő szerepet is vállal. A Lidl hisz abban, hogy a zöldség- és gyümölcságazatban tett erőfeszítései értékes hozzájárulást jelenthetnek a vízkészletek hosszú távú védelméhez világszerte.
A konkrét megvalósításban a Lidl támogatja az elismert tanúsítási kezdeményezéseket, és egyúttal minimumkövetelményeket határoz meg a fenntartható termelési gyakorlatokhoz a felelős vízhasználat tekintetében. A Lidl a Sustainability Initiative Fruit and Vegetables (SIFAV) által kidolgozott Basket of Water Standards előírásait követi. Ide tartozik többek között a GlobalG.A.P. SPRING („Fenntartható öntözési és talajvízhasználati program”) szabvány – amely kritériumrendszert tartalmaz a gazdaságok fenntartható vízgazdálkodásának értékeléséhez. Ezen túlmenően, a több érdekelt felet tömörítő Alliance for Water Stewardship kezdeményezés tagjaként a Lidl közös projekteket támogat a magas vízkockázatú területeken.