A Lidl „Összetétel mikroműanyag nélkül” jelölése
A mikroműanyagok meghatározása
Mivel jelenleg nincs egységes meghatározása a mikroműanyagoknak, a Schwarz-csoport, amelyhez a Lidl és a Kaufland is tartozik, megalkotta saját definícióját: a Lidl értelmezése szerint a mikroműanyag részecskék szilárd, vizuálisa felismerhető műanyag részecskék, amelyek öt milliméternél kisebbek, dörzsölő hatásúak és vízben nem oldódnak. A jövőben a Lidl beszállítóinak is meg kell felelniük a mikroműanyagokkal kapcsolatos követelményeknek.
Jelenleg a következő mikroműanyag típusokat vesszük figyelembe: poliamid (PA), polietilén (PE), polietilén-tereftalát (PET), poliészter (PES), poliimid (PI), polipropilén (PP), poliuretán (PUR).
A Lidl saját márkás termékeinek előállításába egyéb, biológiai úton nem lebomló szintetikus polimereket is bevonunk, amelyek lehetnek szilárdak, diszpergált, gélszerű, oldott vagy folyékony állagúak. Részletesebb információ ezekről az anyagokról a mikroműanyag csökkentésére vonatkozó állásfoglalásunkban található.
Valamennyi Lidl termék a termékbiztonság szempontjából a legmagasabb előírások szerint készül.
Még több információ a mikroműanyagokról
Miért használják a mikroműanyagokat a kozmetikai és ápolási termékekben?
A kozmetikai és ápolási termékekben található mikroműanyagoknak számos funkciója van. A samponok esetében például megkönnyítik a mosás utáni fésülést. Egyéb termékek esetében elősegítik a krémek, folyékony ápolószerek felszívódását, javítják a napvédő termékek vízállóságát, opálosító szerként krémesebb megjelenést biztosítanak a szappanoknak.
Hogyan kerülhetjük el a mikroműanyagokat?
A mikroműanyagok helyett a Lidl a környezetbarátabb alternatívákra fókuszál, például a polietilén (PE) és polipropilén (PP) alapú szilárd mikroműanyagot a radírozó hatású tusfürdőkben perlitszemcsékre, míg az arcradírjainkban bambuszőrleményre cseréljük le.
Annak érdekében, hogy a jövőben a folyékony mikroműanyag helyett is alternatív megoldásokkal éljünk, beszállítóinkkal szoros együttműködésben teszteljük és értékeljük az alternatív anyagokat a termékbiztonság, a környezettel való kompatibilitás, hatékonyság és a technológiai alkalmazhatóság tekintetében.
A mikroműanyaggal kapcsolatos kihívások a környezetet tekintve
A biológiai úton nem lebomló mikroműanyagok az óceánokban élő organizmusokba bejuthatnak, ezáltal az emberi táplálékláncba is bekerülhetnek. Azt, hogy ezek a műanyag részecskék milyen mértékben jelentenek veszélyt az emberekre és az állatokra, különböző tudományos tanulmányok jelenleg is kutatják.
Vitathatatlan, hogy a műanyag nem része a természeti környezetünknek, ezért a Lidl, a REset Plastic stratégia részeként elkötelezett a műanyagkibocsátás csökkentése mellett.